BRZOZA – DRZEWO CZAROWNIC

Przełom marca i kwietnia to najlepszy czas na zbiór brzozowego soku, nazywanego bzowiną lub oskołą, a od drugiej połowy kwietnia - kiedy tylko na drzewach pojawią się pierwsze liściane pąki - zaczyna się również najlepszy sezon na zbiór jeszcze lepkich od żywicy liści brzozy.

brzozy

Drzewo czarownic

O brzozie można powiedzieć wiele dobrego, pomimo jednak jej licznych leczniczych właściwości, kojarzona jest również ze czarownicami (tymi złymi, parającymi się czarną magią i wchodzącym w konszachty z diabłami) oraz karami cielesnymi. Jedno jak najbardziej łączy się z drugim, gdyż to właśnie brzozowymi rózgami smagano niegdyś opętanych, a później również niewolników, pańszczyźnianych chłopów i przestępców, wierząc, że w ich gałązki wplątują się (i już tam pozostają) złe duchy i wszelkie zło. Ze względu na te właściwości brzozy, była ona ulubionym materiałem czarownic dla tworzenia mioteł, które służyły im do udawania się na comiesięczne sabaty.

czarownica Anton Kadarow

Uzdrawiająca ducha, uzdrawiająca ciało

Do pomocy brzozy medycyna ludowa uciekała się zarówno w wypadku chorób psychicznych, jak i tych związanych z ciałem fizycznym. Wykorzystywano ją między innymi jako środek napotny i delikatny środek moczopędny, „czarcie miotły” -  młode pędy, gęsto wyrastające na chorych gałęziach drzewa i przyjmujące kształt puropusza - spożywano jako lek na niski wzrost, liście przykładano na stłuczenia i opuchlizny, a sok z brzozy był jednym z ulubionych napojów dawnych Słowian. Również współcześnie korze brzozy przypisuje się działanie przeciwgorączkowe, oczyszczające krew, obniżające cholesterol, chroniące wątrobę i ułatwiające trawienie, jej sokowi działanie wzmacniające i oczyszczające organizm, wywary i napary z liści stosuje się jako niedrażniący środek odkażający drogi moczowe, a wyciągi z liści i pączków dodaje do szamponów, ponieważ wzmacniają włosy, oczyszczają skórę i  usuwają łupież.

Opiekunka narodzin, małżeństw i śmierci 

Brzoza od wieków uznawana była także za opiekunkę narodzin, małżeństw i śmierci. Z jej drewna wytwarzano kołyski dla niemowląt, z gałęzi przygotowywano pochodnie weselne, których płomień miał przynosić szczęście młodej parze, a na grobach stawiano brzozowe krzyże. Z wykonanymi z brzozy miotłami wiązał się dodatkowo przesąd, że jeśli stojąca w kącie domostwa brzozowa miotła przewróci się bez powodu, ktoś w najbliższym otoczeniu umrze – jeśli miotła będzie stara, umrze osoba starsza, jeśli miotła będzie nowa, umrze ktoś młody.

Energetyczne właściwości brzozy

Współcześnie coraz więcej osób zaczyna dostrzegać nie tylko poświadczone przez naukę właściwości drzew, ale także te, które wykraczają poza zakres jej możliwości badawczych. Mówi się więc, że brzoza emanuje energią wrażliwości, delikatności i spokoju i z tego względu przebywanie w jej pobliżu zaleca się osobom po wstrząsach i psychicznych urazach, oraz takim, które pragną uwolnić takie emocje jak złość, strach i gniew. Bliskość brzozy pomaga podobno również w równoważeniu pierwiastka męskiego i żeńskiego w nas oraz w pogodzeniu się z własną seksualnością.

brzoza-Arya

Herbata z brzozowych listków

Pozyskanie bzowiny – opisy, jak się za to zabrać, można bez problemu znaleźć w internecie - wymaga pewnej pracy, umiejętności i czasu, jednak zbiór młodych listków jest już łatwizną nawet dla laika. Z takich listków – świeżych lub ususzonych – można przyrządzić natomiast pyszną herbatę. Napój ten jest słodkawy (choć nie słodki) i w zależności od proporcji, charakteryzuje się mniejszym lub większym stopniem goryczki. Dla tych, którzy postanowią spróbować brzozowej herbaty po raz pierwszy, sugerowałabym, by nie wykorzystywać więcej niż 1 płaską łyżkę stołową liści na 0,75 l wrzątku. Wówczas będzie ona miała delikatny smak i piękny jasnożółty kolor. 

brzoza - herbata

brzoza - w promieniach słońca

Z wiosennym pozdrowieniami,

MiraRudnicka

 

 

 

Leave a Reply